Młodzieżowy Dom Kultury z firmą Vip Car Renault i Opolską Policją już po raz drugi zaprosił Państwa dzieci do wspólnej zabawy. Nie ustajemy w wysiłkach, by uatrakcyjnić dzieciom "zeronudowy" czas, lecz chcemy też, by czas ten zaowocował wiedzą wrażliwością i to nie tylko na sztukę filmową. W ramach akcji Bezpieczna droga do kina co roku rozdajemy dzieciom odblaskowe gadżety w unikalnych formach
i zaprojektowane przez Papcia Chmiela kolorowanki i plakaty, które w dowcipny sposób promują ratujące życie akcesoria.
Uwaga! Zbliża się wakacyjny czas. Liczymy na to,
że Mama i Tata także przypomną o zawieszeniu odblaskowego "Dukatu Tytusa"!!!
Niech każdy z nas doda swoje ziarenko, aby przechylić szalę ponurych statystyk. Polska zajmuje drugie miejsce
w Europie w odniesieniu do liczby wypadków śmiertelnych wśród dzieci będących ofiarami wypadków drogowych. Najczęściej wypadkom ulegają dzieci w wieku 6 - 12 lat.
Wskaźnik śmiertelności w tych wypadkach wynosi 4,5 na 100 000 mieszkańców. W Czechach jest ponad dwukrotnie niższy i wynosi 2,2, na Węgrzech 2,4 a w Holandii 1,5. Najczęściej wypadkom ulegają dzieci w wieku 6-12 lat. W Polsce, na wypadki w drodze do szkoły potencjalnie narażonych jest 3,5 mln dzieci uczęszczających do ponad 15,5 tys. szkół podstawowych.
Dzieci, jako piesi uczestnicy ruchu drogowego, często popełniają błędy. I nie zawsze wynika to z ich niewiedzy, ale często związane jest z ich etapem rozwoju. Dzieci, jako osoby niskiego wzrostu są mało widoczne, nie widać ich kiedy wkraczają na jezdnię zza zaparkowanego pojazdu. Z tego powodu wielkość i zakres ich pola obserwacji dodatkowo utrudnia im ocenę sytuacji na drodze. Cechuje je znacznie mniejsza umiejętność podzielności uwagi ( w trakcie zabawy, rozmowy ), ograniczona zdolność przewidywania i analizowania sytuacji, trudności w ocenie odległości i prędkości zbliżającego się pojazdu.
Prawdziwym jest twierdzenie, że to nie dzieci należy adaptować do istniejących warunków ruchu występujących na drodze, ale warunki należy przystosować do możliwości rozwojowych dzieci. Dlatego też, podobnie jak we wszystkich działaniach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, stosowanie metod i środków poprawy bezpieczeństwa powinno mieć charakter wielostronny, kompleksowy i spójny, a nieodzownym jest prowadzenie prócz działań technicznych również działań edukacyjno-wychowawczych. Akcja Bezpieczna droga do kina może przyczynić się do poprawienia bezpieczeństwa na drogach w naszym regionie. |